kalyna Здавна вишивка на одязі була не просто прикрасою вбрання, а й несла символічний зміст і повинна була берегти і надавати життєвих сил своєму володарю.

Абстрактні геометричні орнаменти притаманні всій слов'янській міфології. Це насамперед такі прості форми, як трикутники, кружечки, зигзаги, ромби, прості та подвійні хрести, лінії. Зараз нам нелегко зрозуміти, який зміст вкладали наші пращури в ці символи раніше.

У наш час в народній вишивці на їх основі широко користуються такими мотивами, як „баранячі роги”, „кудрявці”, „кучері”, „гребінці” та інші. В західних регіонах України на вишиванках розповсюджений орнамент під назвою кривулька або нескінченник, який був відомий ще у часи трипільської культури. З цього видно, що цей символ з'явився набагато раніше за грецький меандр. Ще один популярний візерунок „зірочки”, „розетки”, „рожи” – це етап переходу від геометричних мотивів до рослинних.

Рослинні орнаменти почали з′являтися тоді, коли у людини виникло бажання перенести всю красу оточуючого світу на одяг за допомогою вишивки. Умовні форми візерунків, що не можуть бути чітко класифіковані до якогось одного орнаментального стилю, все одно виникли від спостереження за існуючими формами і явищами природи. Українська вишиванка багата на такі мотиви, як „хміль”, „барвінок”, „виноград”, „дубові листи” та інші. Вони відображують старовинні символічні уявлення народу. Наприкад, символ нев′янучого життя вилився у мотив „барвінок”, символом любові є „яблучне коло”, яке розділяється на чотири сектори і має вишиті протилежні частини в одному кольорі. Також сучасна вишивка користується древнім символом „дерево життя”, який частіше за все зображується стилізовано і складається з форм гілок і листів.

Найпопулярнішими у зооморфних орнаментах є такі тварини: кінь, риба, заєць, жаба; із птахів це сова, півень, зозуля, голуб; із комах – павук, муха, метелик, летючі жуки. Частіше за все зображення зооморфних орнаментів не є чітко регламентованим, а в основному це творчий витвір самої майстрині, хоча він і зберігає традиційні вимоги до композиції. Так народжується народне багатство мотивів, у яких близько один до одного співіснують воляче око, баранячі роги, луска коропа, вовчі і заячі зуби та інші чудернацькі витвори.

На характерні особливості орнаментів значимий вплив має різноманіття вишивальних швів, які  називаються „техніки”. На Україні їх відомо близько ста. Для кожного етнографічного куточку України характерні свої вишивальні шви, які іноді зустрічаються і на російській, і на білоруській вишиванці. 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*
*